1280x140 2

Тарас Кицмей: "Стратегія розвитку сервисної компанії"

Тарас Кицмей, засновник і президент однієї з найбільших українських компаній з IT-Аутсорсу - SoftServe, виступав з доповіддю на конференції Outsource People у Харкові.

 

Тарас розповів про стратегію розвитку сервісної компанії. SoftSource на основі відео написав статтю.

 

IMG_2829-1.jpg

 

Кожен раз, коли ми говоримо про стратегію, ми повинні починати з ринку, в якому ми живемо. Це є дані про те, як буде розвиватися ринок IT-аутсорсингу чи просто аутсорсингу.

 

Аутсорсинг-ринки Польщі і України

 

Якщо подивитися на Україну, то в Україні досить гарно розвивається ринок IT-аутсорсу. Якщо бути більш специфічними, то в Україні IT-аутсорсинг – це здебільшого product development сервіси. Це розробка програмного забезпечення.

 

У Кракові є IT-аутсорсинг та BP-аутсорсинг. BP-аутсорсинг більший, ніж IT-аутсорсинг. Розмір Кракова майже такий, як і Львів, навіть трохи менший: у Львові 800 тис. населення, а у Кракові – 700 тис. населення. У Кракові розмір IT-аутсорсингу і BP-аутсорсингу – це приблизно 30 тис. людей, які працюють у цьому напрямку. Це майже співрозмірно з розміром України.

 

Коли ми говоримо, що доходимо до певного рівня насищення, то ми ще далеко від рівня насищення на Україні. Якщо Львів порівняти з Харковом, то у Львові IT-аутсорсинг в два рази менший, ніж IT-аутсорсинг в Кракові, а Краків суттєво трошки менший за Львів.

 

Якщо подивитися на Україну і Польщу та на те, що характеризує наш ринок і польський ринок, ви побачите, що в Україні дуже мало центрів розробки, які створенні великими компаніями (Microsoft та інші). У Польщі їх більше. 

 

Умови ведення бізнесу в Україні набагато складніші, ніж у Польщі. Тому всі замовники, які хочуть працювати у країні, не самі створюють capitel development centres, а працюють через інші компанії (SoftServeі, LuxSoft та інші). Ці компаніі знають певні практики, як працювати в українскому середовищі. Саме це є причиною того, що BP-аутсорсинг не розвивається в Україні.

 

Драйвери розвитку IT-аутсорсингу:

  • Сost. Всі, хто йде в аутсорсинг, хоче мати cost effective solutions. Але це не основна причина, чому люди йдуть в IT-аутсорсинг.

  • Знаходження правильних компетенцій. Якщо подивитися на Америку, знайти стільки людей, скільки їх потребує індустрія, просто неможливо. Це не є питання, якщо я буду платити більше, то можу знайти в Америці, якщо менше, не знайду. Питання ціни тут не існує. Просто їх нема. Якщо їх нема, треба йти в інші регіони світу. 

  • Розробка програмного забезпечення. Проходить розділення на продуктові компанії і soft&development компанії. Продуктові компанії тримають фокус на ринок, на продукт, на продажі, на зв’язки з клієнтами, на певну економічну модель, як отримувати профіль. Soft&development компанії тримають фокус на технологіях, як розробити якісне програмне забезпечення. Чим далі рухаємся, тим більше продуктові компанії хочуть використати досвід цих soft&development компаній і будувати свій успіх, базуючись на їхній компетенції.

 

“Для того, щоб бути успішним, постарайтеся трохи відійти в сторону, не робити те, що інші роблять краще за них. Створіть свою унікальність і ви набагато краще побудуєте свої конкурентні переваги”- каже Тарас Кицмей.

 

Майже всі говорять про операційну ефективність, де є кращі ресурси і так далі. Але операційна ефективність – це не є стратегія. Це не те, що робити треба те, що й інші, але краще.

 

Стратегія – це коли ви правильно позиціонуєте компанію. Це те, що ви робите на ринку.

 

Ми повинні трансформуватися, відходити від продаж людей і рухатися у сторону продаж рішень. Наша індустрія рухається у сторону – надавати рішення, а не аутсорсинг. Це трансформація, куди нам всім треба рухатися.

 

П’ять рівней цінностей, які кожна компанія може надавати клієнтам:

  • people manager infrastructure. Це найбільш загальний леєр для нашої індустрії. Це по суті такий боді-шоп. Є клієнти, яким ви створюєте команду, даєте інфраструктуру і керуєте цією командою, щоб вони гарно працювали на клієнта.

  • people development. Компанія SoftServe багато інвестує у розвиток людей. І це є цінність, яку SoftServe дає ринку, чому має право на існування. Люди розвиваються, вони краще будуть працювати з  SoftServe, а не з конкурентами, бо ми інвестуємо в них, це цінність.

  • full SDLC management. Компанія може покривати розробку нового продукту, починаючи з генерації ідеї до інсталювання готового продукту на стороні клієнта. Ідея, архітектура, дизайн, кволіті шуренс і так дільше. Якщо ми це даємо, піднімаємось на один рівень вище. З клієнтами треба старатися давати їм готовий цикл, готове рішення.

  • доменна експертиза. Які проекти ми б не робили, робимо їх для певного домену. Хтось працює в фінансовій системі, хтось працює в системі «медицина», «освіта» і так далі. Для того, щоб бути успішними в кожній з цих вертикалей ви можете привносити свою доменну експертизу. Якщо ви працюєте з банками, постарайтесь створити певну експертизу на банківському рівню, щоб у вас були люди у компанії, які мають досвід працювати 10-20-30 років у банківській сфері, в IT-відділах.

Якщо ви побудуєте цей досвід, кожний раз, як будете обирати нового клієнта-банк, ви будете мати перевагу над компаніями, які цю експертизу не мають, а просто приходять до клієнта і кажуть, що от у нас є 10 класних java-розробників, вони для вас зроблять все, що ви скажете. Тяжко, щоб java-розробники знайшли спосіб, як принести певну цінність для банків. Якщо у вас є цей леєр, ви набагато більш ефективніші.

  • інтелектуальну власність. Коли ви її створюєте треба дивитися на дві основні групи – акселератори і енхелсери. Акселератори – це свого роду ваші методології, фреймворки, компоненти, які збільшують швидкість розробки.

 

Порівнюючи традиційний підхід розвитку і PDS 2.0, Тарас Кицмей розповів, яку цінність ви даєте клієнту: "У першу чергу, ви робите йому стафінг, даєте скіли. Також даєте рішення, час на маркет, високу маржу".

 

По завершенню доповіді, Тарас Кицмей поділився тим, що компанія SoftServe вибрала цей підхід у 2010 році і активно його впроваджує. брали п’ять напрямків, щоб бути у них успішними" - каже Тарас.

 

Повну доповідь Тараса Кицмея дивіться на відео:


 

Назад