1280x140 2

Украинская Кластеромания: Lviv IT Cluser

SoftSource начинает рубрику статей на тему «Украинская Кластеромания». На сегодняшний день в Украине организовано пять IT-кластеров в таких городах: Львов, Луцк, Харьков, Днепропетровск и Одесса. 

 

В первой статье нашей рубрики речь пойдёт о первом украинском IT-Кластере созданном во Львове - Lviv IT Cluster

Lviv_IT_Cluster-лого1.png

Ещё семь лет назад украинская IT-индустрия находилась у истоков становления. СЕО IT-компаний в то время занимались развитием собственного бизнеса и лишь иногда обсуждали возможности вклада ресурсов в отрасль.

 

Первыми, кто перешёл от разговоров к делу и организовал объединение, способное двигать украинскую IT-отрасль вперёд, стали львовские компании SoftServe Inc.ELEKS Software та N-IX. В 2009 году официально был создан «Львовский кластер информационных технологий и бизнес‑услуг» (Lviv IT Cluster).

  

Одно из стратегических предназначений Lviv IT Cluster - изменение бизнес-среды Львова, с помощью объединения компаний, учебных заведений и государства. Для реализации этой цели кластер выбрал путь создания проектов, направленных, в первую очередь, на прогрессивный рост IT-образования.

 

С 2009 до 2012 года Кластер понемногу создавался: присоединялись инициативные компании, проводились промоакции и дискуссии на тему развития сектора бизнес-услуг. В 2013 году у Кластера появился исполнительный директор - Степан Веселовский. С момента его назначения деятельность Кластера стала набирать обороты, появились новые проекты, о Lviv IT Cluster заговорили. 

 

Степан В.jpg

 

С момента создания Кластера до сегодня, в партнерстве с другими организациями, внедрены такие образовательные проекты: промоция IT-специальности среди школьников, в технических университетах реализуется консалтинговый проект для модернизации учебных программ   IT-эксперт.

 

Совместно со Львовской бизнес-школой Lviv IT Cluster запустил проект MS in Technology Management, а также сотрудничает с Lviv IT School, которая готовит специалистов разных направлений для работы в сфере IT: тестировщиков, программистов, PM и дизайнеров.

 

Степан Веселовский рассказал SoftSource о подходе Lviv IT Cluster, который помогает двигать объединение вперёд, поделился планами Кластера и дал рекомендации коллегам в Харькове, Луцке, Днепропетровске и Одессе:

 

Львівський кластер за п’ять років дуже виріс. На вашу думку, завдяки чому?

 

Я не можу стверджувати, я маю лише припущення, чому це так. Кластер - це живий організм, розвиток якого виміряти достатньо важко. Аналізуючи наш розвиток, ми знаходимо розуміння, чому він такий, через підхід до розвитку цієї організації.


Ми ставимося до Кластеру не як до громадської організації, яка час від часу робить якісь проекти і має якийсь сайт. Ми розуміємо, що це має бути організація, яка на постійній основі реалізовує long-term проекти й одночасно створює short-term value через якісь сервіси.


Іншими словами ця організація повинна працювати, як бізнес з точки зору якості надання послуг і підходу до реалізації проектів. Повинна бути ефективність стосовно витрат та управління проектами, які відповідають потребам ринку.


З іншої сторони, ми неприбуткова організація, яка реалізовує проекти суспільного значення і вирішує проблеми суспільства, яке веде IT-бізнес. Виходячи з цього, розуміючи потреби компанії в нашій спільноті, ми формуємо напрямки діяльності, які зараз в нас є. Ми не починаємо проект, поки не розуміємо, чи є у ньому потреба на ринку.

 

Коли ми починали, то було багату скепсису зі сторони локальних організацій. Це навпаки давало нам більшу мотивацію доказати іншим, що локальні організації можуть ставати найбільшими в Україні. По факту наша організація зараз одна з найбільших в Україні, попри те що ми працюємо суто у Львові.

  

Рекомендації щодо розвитку українських кластерів

 

Є сприйняття кластеру, як географічної одиниці, великого скупчення компаній однієї діяльності на якійсь визначеній території. Я роблю свій розподіл кластеру на кластер-дієслово і кластер-іменник. Кластери, як географічна одиниця - це іменники, просто констатація факту, що вони існують.


Але є й активні кластери, кластери - дієслово. Ті кластери, які діють, а не тільки існують. Таких кластерів не багато в Україні. Першим з’явився Львівський ІТ Кластер, потім зробили кластер у Луцьку і активно його розвивають, пізніше це почав робити Харків. Також компанії, які мають офіс у Львові, подивилися, як це працює у нас і почали організовувати кластер у Дніпропетровську і Одесі.


Основне завдання кластерів та їх відмінність між собою - це те, шо вони активно діють.

 

Практичні поради для інших кластерів:

  1. Не робіть Львівський IT Кластер у своєму місті, бо можливо у вас це не спрацює. Знайдіть власну модель існування і розвитку організації, яка найбільш підходить для вашого локального бізнес-ком’юніті. Шукайте розуміння, цілі, потреби організації, які є на цьому ринку.

  2. Думайте стратегічно. Створення кластеру - це ніщо без розуміння стратегії і візії розвитку свого міста в цілому. Побудуйте свою стратегію економічного розвитку.

  3. Залучайте працівників влади. Важливо, щоб це була гра в одній команді, які мають одні і ті ж цілі з кластером. Не потрібно очікувати щось від міста, зрозумійте, що ви маєте одну ціль - розвивати економіку вашого міста. І ви, як представники бізнесу будете це робити, а влада максимально сприяти, тому що ви порозумілися.

Анонс найближчих проектів:

  • Ми є партнерами програми бакалаврської програми з комп’ютерних наук CS@UCU, яка стартує у цьому році на базі Українського католицького університету.

  • Цієї осені стартує будівництво двосекційного будинку “ІТ House” на 72 квартири. Проект створений при підтримці Львівської Міської Ради для фахівців у галузі ІТ.

  • З 2 по 4 жовтня ми вдруге організовуємо найбільшу щорічну конференцію в Україні - Lviv IT Arena. Цьогоріч вона матиме три головні тематичні потоки – Product, Technology та Business, які охоплять широкий спектр галузей та розкажуть про головні тренди в ІТ.

  • Восени ми представимо результати ще одного масштабного проекту – IT Research. Це буде перше у своєму роді ґрунтовне дослідження ІТ ринку Львова із високою репрезентативною вибіркою.

 

В рамках рубрики статей «Украинская Кластеромания» мы расскажем ещё о четырёх украинских кластерах, существующих и вот-вот зарождающихся. Следите за нашими новыми статьями. 

Назад